HONOROWY PATRONAT PREZYDENTA MIASTA BIAŁEGOSTOKU

TADEUSZ TRUSKOLASKI

Urodził się 10 kwietnia 1958 r. w Kapicach Starych. Wychowany został w rodzinie o silnych tradycjach akowskich, stąd też szczególnie bliskie mu są wartości patriotyczne i chrześcijańskie.

W roku 2006 Tadeusz Truskolaski po raz pierwszy wziął udział w wyborach samorządowych jako kandydat na Prezydenta Miasta Białegostoku. 26 listopada mieszkańcy miasta powierzyli mu ten urząd na czteroletnią kadencję. 5 grudnia 2006 r. Tadeusz Truskolaski złożył ślubowanie i objął urząd Prezydenta Miasta Białegostoku.

Cztery lata później białostoczanie już w pierwszej turze zdecydowali, iż życzą sobie reelekcji Tadeusza Truskolaskiego. Głos na tę kandydaturę oddało przeszło 68 proc. wyborców. Powtórne ślubowanie Prezydent Miasta złożył 5 grudnia 2010 roku, a więc dokładnie pięć lat po poprzednim.

Tadeusz Truskolaski z wykształcenia jest ekonomistą. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki, kontynuując jednocześnie pracę naukową. Obecnie posiada tytuł doktora habilitowanego, jest profesorem Uniwersytetu w Białymstoku. Na swoim koncie ma przeszło 100 publikacji naukowych.

Od dłuższego czasu Tadeusz Truskolaski angażuje się w prace, związane z rozwojem naszego miasta, regionu i kraju. Pełnił funkcję doradcy ministra rozwoju regionalnego. Pracował w Rządowym Centrum Studiów Strategicznych nad Strategią Rozwoju Kraju oraz Programem Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej.

Po utworzeniu samorządów wojewódzkich kierował w podlaskim Urzędzie Marszałkowskim Departamentem Polityki Regionalnej, gdzie wdrażał program PHARE. Stworzony wówczas przez Tadeusza Truskolaskiego zespół fachowców zapewnił naszemu Miastu i całemu Podlasiu ponad 400 mln złotych ze środków Unii Europejskiej.

Od roku 2011 Prezydent Białegostoku jest członkiem Komitetu Regionów, organu doradczego UE, zajmującego się polityką regionalną Unii.

Jako naukowiec Tadeusz Truskolaski posiada liczne kontakty międzynarodowe. Włada biegle językiem angielskim i rosyjskim. Cały czas angażuje się w działalność społeczną jako członek NSZZ “Solidarność” na Uniwersytecie w Białymstoku.

Jego pasją jest sport i rekreacja. Zimą jeździ na nartach i łyżwach, latem – na rowerze. Oprócz tego pływa oraz gra w tenisa ziemnego i stołowego. Jest żonaty, ma dwójkę dzieci. Żona Ewa pracuje w firmie szkoleniowej, córka Emilia i syn Krzysztof są studentami Uniwersytetu w Białymstoku. Wolny czas Tadeusz Truskolaski chętnie spędza z rodziną w ogrodzie działkowym.

BIAŁYSTOK

Blisko 300-tysięczny Białystok jest największym miastem północno-wschodniej Polski i stolicą województwa podlaskiego.Pełni rolę administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum tej części kraju, która ze względu na wyjątkowe walory ekologiczne, zwana jest Zielonymi Płucami Polski. Położenie miasta w czystym ekologicznie i pełnym atrakcji turystycznych regionie oraz bogata infrastruktura czynią Białystok i jego otoczenie miejscem atrakcyjnym do życia, wypoczynku i rozwoju turystyki.

Będąc w mieście, warto podążyć istniejącymi szlakami, wśród których na uwagę zasługują: Szlak rodu Branickich, Szlak białostockich fabrykantów, Szlak białostockich świątyń, Szlak architektury drewnianej, Szlak esperanto i wielu kultur czy Szlak Bojar. W Białymstoku warto również zajrzeć do Pałacu Branickich i Salonu Ogrodowego.

Inne miejsca warte polecenia w Białymstoku to m.in. Pałacyk Gościnny Branickich, Muzeum Wojska, Muzeum Podlaskie, Kościół katedralny, Sobór Św. Mikołaja, Cerkiew Św. Ducha, Centrum Ludwika Zamenhofa, Muzeum Historyczne, Muzeum Motoryzacji przy ul. Węglowej czy cmentarz żydowski przy ul. Wschodniej. Więcej informacji na temat Białegostoku na stronie:  http://www.bialystok.pl/

PolshaPrivet © 2019